ZEYTİNYAĞINDA MARKALI İHRACAT

Güneydoğu Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Güneydoğu Birlik) Genel Müdürü Ahmet Adalı, zeytin ve zeytinyağı ihracatında marka yaratmak gerektiğini vurgulayarak, “Sektörümüz marka oluşturmak ve dökme zeytinyağı satışı yerine paketli markalı zeytinler üretmek ve yeni pazarlara girmek zorundadır” dedi.

Güneydoğu Birlik tarafından düzenlenen “zeytin ve zeytinyağı” konulu toplantıda konuşan Adalı, son 5 yılda dünya üretiminin zeytinyağında ortalama 2,8 milyon ton ve sofralık zeytinde 1,6 milyon ton olduğunu belirtti.

Zeytinyağında önemli üretici ülkelerin İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus, Suriye ve Türkiye, sofralık zeytinde de AB ülkeleri, Suriye ve Türkiye olduğunu anlatan Adalı, “Türkiye'nin son 5 yılda ortalama zeytinyağı üretimi 126 bin ton, sofralık zeytin üretiminin de 400 bin ton oldu” dedi.

Türkiye'de 110 milyon adet zeytin ağacı bulunduğuna işaret eden Adalı, sofralık zeytin ve zeytinyağının önemli ihracat ürünleri arasında olduğunu söyledi.

Ahmet Adalı, “Yaklaşık 400 bin aile geçimini zeytin ve zeytinyağından sağlamakta, 3 milyon kişi bu sektörle ilişki içinde bulunmaktadır” dedi.

“YENİ PAZARLARA GİRMEK ZORUNDAYIZ”

Zeytinyağının başta kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok sağlık problemlerinde tavsiye edildiğine, bu nedenle kültür ve gelir düzeyi yüksek toplumlarda kullanımının arttığına işaret eden Adalı, “Bu özelliği nedeniyle en önemli üretici konumunda bulunan AB yılda 2,35 milyar avro ile zeytin ve zeytinyağını desteklemektedir” dedi.

Ahmet Adalı, gelişmiş ülkelerde zeytinyağı tüketiminin kişi başına 10 kilogram, Türkiye'de ise 1 kilogram olduğuna dikkati çekti.

Adalı, “Sektörümüz marka oluşturmak ve dökme zeytinyağı satışı yerine paketli markalı zeytinler üretmek ve yeni pazarlara girmek zorundadır. Maliyetleri düşüren tedbirlerin yanında destekler yeni düzeni içinde yer almalı. Zeytinyağı ithalatına hiçbir koşulda da izin verilmemelidir. Zeytinciliğin gelişmesi için gerekli tedbirleri birlikte almalıyız” dedi.

5 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ

Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tan da, Türkiye'yi zeytinyağı kültüründe en önemli merkez haline getirmeyi, markalaşmayı, uluslar arası zeytinyağı piyasasında payını artırmayı amaçladıklarını anlattı.

Türkiye'nin en verimli ve kaliteli ürünleri üretmeye uygun toprak ve iklim koşullarına sahip olmasına karşın zeytin ve zeytinyağı üretiminin düşük olduğunu, kalite ve standarda ilişkin sorunları bulunduğunu dile getiren Tan, şöyle dedi:

“Ülkemiz yılda yaklaşık 1 milyon ton bitkisel yağ ithalatına 1,5 milyar dolar harcıyor. Oysa ortalama 120-130 bin ton zeytinyağı üretiyoruz. İspanya ortalama 1 milyon ton üretiyor. Ülkemiz zeytincilik sektörü 1 milyon ton zeytinyağını 20 yılda üretir hale gelebilir. Sadece zeytinyağından yaklaşık 5 milyar dolar döviz geliri elde ederiz.”

Mustafa Tan, sektöre verilen desteklerin artırılmasını istedi.

A.A.