İlk başta  buluş konusu ürün ya da yöntem hakkında uzman bir patent vekili ön araştırma yapar. Ön araştırma sonucu patent vekili ürün ya da yöntemin buluş olduğuna karar verirse, ürünün ayrıntılı bilgilerini ve resimlerini alır. Daha sonra patent vekili, buluşu anlatan patent tarifnamesini buluş sahibinin görüşü ve onayı ile yazar .  Patent tarifnamesi tamamlandıktan sonra, patent almak için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapılır.

Eğer patent nasıl alınır diye merak ediyorsanız ilk önce, uzman bir patent avukatı buluşun ürünü veya yöntemi hakkında ön araştırma yapar. Ön araştırmanın bir sonucu olarak, patent vekili ürün veya yöntemin buluş olduğuna karar verirse, ürün hakkında ayrıntılı bilgi ve resimler alır. Patent vekili daha sonra buluşu tarif eden patent spesifikasyonunu mucidin görüşü ve onayı ile yazar. Patent şartnamesi tamamlandıktan sonra, Türk Patent ve Marka Ofisine patent almak için başvuruda bulunulur.
İnovasyonunuz için patent nasıl alınır hakkında ayrıntılı olarak anlamanıza yardımcı olması için uzman bir özel kuruluştan yardım almanız tercih edilir. Patent almak, patentli ürünün tek yaratıcısı olmanızı sağlar ve kimsenin rızanız olmadan bunları talep edemez.